Poradenská a konzultační činnost v oblasti životního prostředí


 


 

 

 
 
Přehled prací Ceny Termíny Kvalifikace Pro zadavatele

 

Mgr. Ivana Paukertová
Řezáčova 28
624 00 Brno
IČO: 686 72 217
ivana@paukertova.cz
tel.:603 39 62 90

Autorizace
posouzení podle § 45i
(Naturové posouzení)

Zpracuji
  • Naturové posouzení - posouzení vlivu záměru na evropsky významné lokality (posouzení podle § 45i zákona 114/1992 Sb.)
  • přírodovědné průzkumy v rozsahu biologického hodnocení
  • oznámení podle přílohy č. 3 zákona 100/2001 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí
  • analýzu záměru, vyhodnocení možných střetů s ochranou přírody a návrhy na jejich optimální řešení
  • botanický a přírodovědný průzkum jako podklad projektu nebo příloha k žádosti o dotace
  • návrhy informačních tabulí pro ZCHÚ a EVL, přírodovědné naučné stezky, fotografie rostlin
  • botanické inventarizace chráněných území, VKP
  • inventarizaci dřevin
Často kladené otázky Průvodce investora procesem posuzování
vlivů na životní prostředí - EIA


Dnešní datum: 04. 12. 2024  | Hlavní stránka | Mapa stránek | Orientace na stránce | Fotografie rostlin | Rostliny ČR |  

Vyhledávání

Vyhledat text

Jména rostlin zadávejte v uvozovkách.


TOPlist

Novela

Zákon 39/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí (zvaný též novela EIA)  vstoupil v platnost 1. dubna 2015.


Ochutnávky * Ochutnávka planých rostlin 11. (sraz rR)
Mgr. Ivana Paukertová - Ochutnávky - 12. 07. 2016 (7922 přečtení)

Tato ochutnávka divokých rostlin proběhla již téměř před rokem, na konci srpna 2015. Teprve nyní se mi po dlouhém úsilí podařilo osvobodit zacyklený skript a článek úspěšně vydat. Můžete se proto konečně dočíst, ke kterému druhu patří komentáře o olizování známek z našeho survivalového zkoumání.



Č.

České a slovenské
jméno druhu

Latinské jméno druhu Část Obrázek Ochutnalo
lidí
Průměr Graf chuti
1

šrucha zelná

portulaka zeleninová

Portulaca oleracea nať
šrucha zelná
12 4,33
šrucha zelná, nať, graf chuti
2

lípa srdčitá

lipa malolistá

Tilia cordata zelené plody
lípa srdčitá, plody
13 2,23
lípa srdčitá, zelené plody, graf chuti
3

bolševník obecný

boľševník borščový

Heracleum sphondylium zelené plody
bolševník obecný, semena
10 1,30
bolševník obecný, zelené plody, graf chuti
4

pelyněk černobýl

palina obyčajná

Artemisia vulgaris kvetoucí nať
pelyněk černobýl
8 4,00
pelyněk černobýl, nať, graf chuti
5

mrkev obecná pravá

mrkva obyčajná pravá

Daucus carota ssp.carota zelené plody
mrkev obecná květ
9 2,67
mrkev obecná, zelené plody, graf chuti
6

popenec břečťanovitý

zádušník brečtanovitý

Glechoma hederacea listy
popenec břečťanovitý Glechoma hederacea
10 3,10
popenec břečťanovitý, listy, graf chuti (11)
7

ježatka kuří noha

ježatka kuria

Echinochloa crus-galli

semena

(obilky)

ježatka kuří noha
11 2,36
ježatka kuří noha, obilky, graf chuti
8

turanka (turan) kanadská

turanec kanadský

Conyza canadensis květenství
turanka (turan) kanadská
9 4,44
turan kanadský, květy, graf chuti (11)
9

merlík bílý

mrlík biely

Chenopodium album listy
merlík bílý
11 4,09
merlík bílý, listy, graf chuti
10

netýkavka malokvětá

netýkavka malokvetá

Impatiens parviflora plody
netýkavka malokvětá
11 4,91
netýkavka malokvětá, semena, graf chuti

 

Komentáře k chuti:

bolševník
vůně do auta
ty vole
pomlít a usušit na koření
dezinfekce klimatizace

ježatka
jako když olizuju známky, 4x

turan
pepř s novým kořením dohromady
kmín křížený s pepřem
dobré na nakládání masa

merlík
jako kedluben
hrášek-kedluben
šlupka od hrášku
samotný ne, ale v salátu za 4

netýkavka
lžičkou a ve velkých porcích
oříšek 2x

 

 

šrucha zelná Portulaca oleracea
Pochází z Asie a severní Afriky a je jedlou rostlinou v řadě kuchyní většiny světadílů. Roste na návsích, v zahradách, na okrajích polí, cest a silnic. Je jednoletá a objevuje se pozdě, sbírat jí můžeme tak od druhé poloviny června. Má malé žluté kvítky, které můžete pozorovat až v červenci. Šrucha zelná se používá v mnoha kuchyních několika kontinentů a kdysi byla jídávána i u nás. Má dvě plemena, šrucha zelná setá Portulaca oleracea ssp. sativa má větší listy, dříve se právě tento poddruh pěstoval jako zelenina. Dnes v přírodě převažuje šrucha zelná pravá Portulaca oleracea ssp. oleracea. Je to druh, který obsahuje v listech omega-3 nenasycené mastné kyseliny, udává se že má v listech nejvyšší obsah těchto kyselin ze všech druhů rostlin. Lístky šruchy zelné jsou dužnaté a šťavnaté a mají nakyslou nebo slanou chuť. U nás neroste všude, hojně se vyskytuje zejména na jižní Moravě, někde ve velkých porostech. Často roste také ve městech a na vesnicích kolem obrubníků a ve škvírách v chodníku. Jedlá je nať s listy a semena. Nať se dá sušit, sušením však ztrácí výživnou hodnotu. Semena se drtí na prášek a přidávají k mouce, jsou velmi malá a proto jejich sklizeň není příliš efektivní. Šrucha patří mezi léčivé rostliny. Listy a nať jsou bohaté na vitamíny a minerální látky, jejich zastoupení najdete v databázi usda nebo na wikipedii (která je cituje podle usda), v přehledu je i doporučená denní dávka (americká, je některých případech trochu odlišná od té evropské).

lípa srdčitá Tilia cordata
Lípa má jedlé listy, květy se používají na ochucování jídel s mlékem a jedlé jsou i plody, syrové nebo upražené na kávu. Podobně se dá použít i lípa velkolistá Tilia platyphyllos, její mladé listy nejsou tak delikátní (jsou chlupaté) a květy mají méně intenzívní "medovou" vůni. Lípa srdčitá mívá menší listy, na rubu lysé a sivé, v paždí žilek s rezavými chloupky. Lípa velkolistá má listy chlupaté a v paždí žilek na rubu listů jsou chomáčky bělavých chloupků.

bolševník obecný Heracleum sphondylium
Bolševník také patří k prastarým a dnes již zapomenutým zeleninovým druhům. V ruštině i polštině dal název polévce boršč (polsky barszcz). Zatímco z ruských receptů již vymizel, v polských se s jistým úsilím ještě dá najít. Dnešní recepty na baršče jsou však většinou ze zkvašené červené řepy. Původní baršč je polévka uvařená ze zkvašených stonků a listů bolševníku, zahuštěná a doplněná vařenými vejci. Vzhledem k obsahu furanokumarinů je zapotřebí bolševník sbírat v rukavicích nebo si ihned po sběru vždy důkladně umýt ruce, případně sbírat když je pod mrakem. Šťáva z bolševníku na pokožce po vystavení slunci působí velmi nepříjemné ekzémy. Bolševník je počítán i mezi léčivé rostliny, například z kořenů se vyrábí likér s afrodisiakálními účinky. Jedlé jsou listy, stonky, řapíky, květní i listová poupata, kořen a plody. Na nezralé plody je potřeba dávat pozor, obsahují nejvyšší koncentraci furanokumarinů.

pelyněk černobýl Artemisia vulgaris
Velmi hojný ruderál, příbuzný pelyňku pravému (absint) a stejně tak hořký. V menší míře obsahuje i tujon, který je ve vyšších dávkách toxický. Používá se kvetoucí nať, jako léčivá (trávení) i jako koření v kuchyni. Při kulinářském použití je nejvhodnější usušená nať, rozemletá na jemný prášek, používá se zejména na okořenění tučných jídel. Je nevhodný pro těhotné ženy a při předávkování působí nevolnost a nauseu. Sušená nať se používá na moxování.

mrkev obecná pravá Daucus carota ssp. carota
Divoká sestra té, co roste v regálech v obchodě. Na rozdíl od ní má kořen barvy bílé, je malá a má dřevnatý střední válec. Jednoleté kořeny jsou dřevnaté poněkud méně (ale stejně to na jídlo není nic moc), na rozdíl od dvouletých příliš mrkvové chuti nemají. Nerozkvetlé květenství s poupaty vytvoří takový „pohárek s krejzlíkem“, je to poměrně charakteristický vzhled, poupata někdy bývají narůžovělá. Za plného květu se květenství „zplacatí“ a po odkvětu se vzhled "pohárku s límečkem" vrátí. Uprostřed okolíku z bílých květů obvykle bývá jeden velmi tmavě červený (až černý) květ, které u pěstovaného poddruhu obvykle chybí. Tento jeden kvítek barvy téměř černé je také rozeznávacím znakem od ostatních mrkvovitých. Když květenství začíná kvést, bývá schovaný a musíte ho ve středu květu cíleně hledat, také ještě nemá tak tmavou barvu, bývá červený. Jedlý je kořen, semena, listy a květy. Zejména americké recepty z divoké mrkve jsou velmi zajímavé, od smažených květenství v těstíčku přes použití plodů jako koření až po želé z květů mrkve.

popenec obecný (břečťanovitý Glechoma hederacea
Plazivá vytrvalá rostlina luk a trávníků, a to i těch sídlištních. Patří k čeledi hluchavkovitých, má modré květy a umí vytvořit dlouhé výběžky. Je to zejména rostlina léčivá, z květů se dělá například velmi účinný sirup proti kašli, ale listy i květy jsou i jedlé. V kuchyni používáme mladé listy, vzhledem k jejich silné aromatičnosti v menších množstvích jako koření.

ježatka kuří noha Echinochloa cruss-galli
Jednoletá tráva. Mladé výhonky se jedí na Jávě a Filipínách a s obilkami se dá zacházet podobně jako s prosem. V Indii se míchá s rýží a připravuje se z ní tradiční khir. Obilky se dají semlít na mouku, dříve se jako obilnina i pěstovala. Ze semen se dá připravit po upražení káva. Dodnes se ve světě pěstují příbuzné druhy ježatka obilní Echinochloa frumentacea a ježatka japonská Echinochloa esculenta. V Indii se používá ježatka kuří noha jako léčivá rostlina.
Přes opakované několikahodinové hledání se mi nepodařilo zcela jasně vyřešit poznámky k chuti, týkající se olizování známek. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je obsah škrobu v obilkách, lepidla na známky určitý obsah škrobu mají.

turan kanadský Conyza canadensis
Tento druh je přivandrovalec z Ameriky. Jeho použití jako léčivé nebo jedlé rostliny proto u nás nemá tradici. U nás se poprvé objevují informace o této rostlině v Zentrichově Herbáři léčivých rostlin (V. díl) v roce 1997. Léčivé účinky turanu jsou zde převzaty z amerických pramenů, kde je turan mimo jiné nazýván zhoubou blech. Léčivá je kvetoucí nať, jedlé jsou listy. Listy se používají zejména vařené. Syrové někdy bývají podle mých zkušeností nahořklé, jindy mají skvělou ostrou chuť. Květy se dají použít také jako koření, podle Zentricha obsahují linonen a vůní připomínají kmín. Jejich chuť bývá ještě ostřejší než chuť listů.

merlík bílý Chenopodium album
Syrové listy a zejména vařené jsou úžasnou surovinou. Dají se jíst i velmi jednoduše, spařené, osolené a s máslem jako chřest tvoří luxusní pokrm. Merlík bílý je navíc velmi hojný ruderál a jako takový by neměl být přehlížen. Listy se používají jako špenát, jedna zpráva hovoří i o tom, že jejich přidání k fazolím může zamezit nadýmání a jeho nespolečenským větrným důsledkům. Z drobných semen může být umleta mouka a přidána do chleba. Semena obsahují 16% bílkovin, také se dají naklíčit a přidávat do salátů. Mladá květenství se po uvaření přirovnávají k brokolici.

netýkavka malokvětá Impatiens parviflora
Invazní netýkavka malokvětá pochází z Asie a invaduje především stinná místa s půdou bohatou na dusík. Jedlé jsou mladé výhonky, 2x vařené s jednou výměnou vody (z důvodů hořkosti). Semena jsou jedlá syrová nebo vařená. Podle mých zkušeností je semena jíst nejlépe ihned. Podle účastníků 6. ochutnávky usušená semena již na nikoho dojem neudělají a podle mých zkušeností skvělou ořechovou chuť ztrácejí i vařením. Netýkavková semena jsou vítězem této ochutnávky s průměrem chuti 4,91.

Chcete si to taky zkusit? Nabízím vám vycházku zadarmo ve čtvrtek 23. února 2023 na portálu naucmese. A možná tam stejně jako já objevíte spoustu úžasných lidí a kurzů. Nestačí vám ani to a chcete něco echt survival? Podívejte se na Drsnou survival výzvu. Pořád nevíte? Tak se podívejte na všechny moje aktuální kurzy a akce.


Související články:
Hindbeh, jídlo z pampelišky (01.06.2024)
Ochutnávka divokých rostlin 31. (workshop Aromaterapie) (22.05.2024)
Ochutnávka divokých rostlin 32. (přednáška Praha) (19.05.2024)
Ochutnávka divokých rostlin 33. (Barbarská osada 1.) (16.05.2024)
Jasanový čaj (16.05.2024)
Lopuchová povidla (15.05.2024)
Ochutnávka divokých rostlin 34. (Barbarská osada 2.) (14.05.2024)
Povídání o máku vlčím, napsal ChatGPT (20.02.2023)
Jedlé rostliny cestou k volbám (12.02.2023)
Ochutnávka divokých rostlin 29. (Ornis Přerov) (17.02.2022)
Ochutnávka divokých rostlin 28. (zoo Ostrava) (15.01.2022)
Povídání o tulipánech (02.05.2021)
Povídání o máku vlčím pro Dášu (01.08.2020)
Výživový experiment, pilotní díl (17.12.2019)
Ochutnávka divokých rostlin 27. (Festival Aromaterapie a bylinky) (11.09.2019)
Dobré ráno aneb 35 jedlých rostlin před studiem ČT v Brně (26.08.2019)
Ochutnávka divokých rostlin 26. (Den Země Okras ) (28.04.2019)
Ochutnávka divokých rostlin 25. (Ekofilm 2018) (20.04.2019)
Ochutnávka divokých rostlin 24. Mensa Hálův mlýn (04.04.2019)
Průvodce po jedlé a léčivé květeně Riegrových sadů (10.07.2018)
Léčivá a jedlá květena Riegrových sadů (10.07.2018)
Ochutnávka léčivých receptů a planých rostlin 23. (Praha, Prádelna café) (25.06.2018)
Jedlé a léčivé rostliny na Staré plovárně v Jihlavě (04.06.2018)
Čistící smoothie s ptačincem podle Celie (20.02.2018)
Ochutnávka planých rostlin 20. (Beskydská smršť) (23.09.2017)
Ochutnávka planých rostlin 22. (sraz N) (15.09.2017)
Ochutnávka planých rostlin 21. (přednáška Vsetín) (15.09.2017)
Ochutnávka planých rostlin 19. (Ekofilm) (11.04.2017)
Jedlá a léčivá květena Brnoxu (09.01.2017)
BRNOX - o průvodci brněnským Bronxem a také o jeho květeně (09.01.2017)
Ochutnávka planých rostlin 18. (sraz N) (27.08.2016)
Ochutnávka planých rostlin 15. (Geomon) (11.07.2016)
Ochutnávka planých rostlin 16. (Psraz) (10.07.2016)
Jedlé rostliny v Brně - parčík na Žerotínově náměstí (17.06.2016)
Ochutnávka planých rostlin 17. (Vegepárty) (28.05.2016)
Vesnovka obecná - divoká brokolice (22.04.2016)
Ochutnávka planých rostlin 14. (Envi) (20.04.2016)
Ochutnávka planých rostlin 13. (přednáška Kopřivnice) (18.04.2016)
Ochutnávka planých rostlin 12. (festival Udělej most) (17.04.2016)
Ochutnávka planých rostlin 10. (Letní kurz) (23.07.2015)
Ochutnávka planých rostlin 9. (Putování za jedlými rostlinami) (04.06.2015)
Haluzická ochutnávka (č.2) planých rostlin v grafech (27.04.2015)
Ochutnávka planých rostlin 8. (Jarní kurz) (24.04.2015)
Aprílová miniochutnávka jídel v Brně (19.04.2015)
Ochutnávka planých rostlin 7. (Jedlá divočina) (18.04.2015)
Erbuzzu, směs divokých rostlin ze Sardínie (23.02.2015)
Silvestrovská žaludová miniochutnávka a silvestrovský minirecept (17.01.2015)
Ochutnávka planých rostlin 6. (19.12.2014)
Ochutnávka planých rostlin 5. (02.10.2014)
Čím nahradit guascas? A co takhle originál? (01.08.2014)
Botanická poradna: česnek podivný Allium paradoxum (05.05.2014)
Preboggion, italská kulinářská ingredience (01.05.2014)
Rostliny japonského svátku Nanakusa-no-sekku (24.04.2014)
Sansai aneb japonská horská zelenina u nás (14.04.2014)
Ochutnávka planých rostlin 4. (21.12.2013)
Ochutnávka planých rostlin 3. (07.10.2012)
Tabulka chuti jedlých rostlin (23.02.2010)
Denivka plavá (06.02.2010)
Srážení mléka za pomoci rostlin - praktický pokus (19.01.2010)
Výhodné kombinace (28.11.2009)
Rostlinná syřidla (02.07.2009)
Ptačinec žabinec jako léčivá rostlina (22.10.2008)
Ochutnávka planých rostlin 2. (17.07.2008)
Jedlé rostliny 1. květy (09.06.2008)
Ochutnávka planých rostlin 1. (29.04.2008)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět Informační e-mail Vytisknout článek


Jména rostlin zadávejte v uvozovkách.






Kočka na stromě

Kočka na stromě

Mám kočku na stromě, mňouká a nechce slézt. Co mám dělat? Kdo mi pomůže?

Příběh a odpovědi.


Tento web používá redakční systém phpRS.