Ochutnávka divokých rostlin 24. Mensa Hálův mlýn

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Ochutnávky, Vydáno dne: 04. 04. 2019

23. září 2018 jsem dostala možnost vytvořit místo odřeknuté poslanecké prezentace malou improvizovanou ochutnávku s krátkou vycházkou. Víkendové setkání v údolí Bílého potoka na Hálově mlýně jsme si všichni moc užili.Na přípravu nebylo moc času, stihla jsem zařídit jen uvaření jasanového čaje, který chutnal. Listy bršlice měly také úspěch, jetel plazivý se umístil na krásném čtvrtém místě. Absolutním vítězem ochutnávky jsou ale semena invazní potvory netýkavky žláznaté, kterou jsme zastihli ještě i v květu. Zeleň ochutnávalo míň lidí, díky časovému skluzu mi utekli na oběd.

Pojďme se malinko zastavit u netýkavky žláznaté, je to velmi zajímavý druh. Stejně jako její menší příbuzná, netýkavka malokvětá Impatiens parviflora, pochází z Himalájí. Mimo svou domovinu se oba druhy chovají invazně. Svá zralá semena netýkavky vystřelují, i náš původní druh netýkavka nedůtklivá a pěstovaná balsamína. Netýkavka žláznatá dostřelí do vzdálenosti až 7 metrů, rychlost projektilu závisí na výšce rostliny a rychlosti větru - maximální rychlost letícího semene byla naměřena asi 45km/hod. Její malá sestra malokvětá má dostřel poloviční, až 3,5 metru. Pokud semeno padne do tekoucí vody, může po proudu urazit vzdálenost 2,5 až 5 kilometrů, někdy se uvádí i přes 20 km. Jedna rostlina statné netýkavky žláznaté nese až 4000 semen, její porost je schopen vytvořit ročně až 32 000 semen na metr čtvereční - naskládaná vedle sebe by pokryla více než čtvrtinu m2. I proto je jedním z nejinvaznějších druhů střední Evropy a invazně se chová i v severní Americe. V prostorách, které osídlí, bezohledně mění a potlačuje druhové složení původního bylinného patra a sladká vůně květů spolu s vysokou produkcí nektaru našim druhům sprostě krade opylovače. Půvabná jsou anglická jména netýkavky žláznaté: policajtská helma, vršek policajta, gnómův věšák, himalájský balzám, polib mě v horách (Policeman's Helmet, Bobby Tops, Copper Tops, Gnome's Hatstand, Himalayan Balsam, Kiss-me-on-the-mountain).

Semena všech našich netýkavek jsou jedlá, s ořechovou chutí. V Indii se z nich tradičně vaří, zejména jídla dušená a typu curry, z vonných květů se dá připravit džem, limonáda, gin nebo sirup.

Video: střelba semen zpomaleně

Úžasné video Smithsonova ústavu: Explodující rostliny
Video začíná střílením semen violky, v minutě 0:30 pokračuje netýkavkou žláznatou, od minuty 0:58 uvidíme stříkající okurku (správně botanicky tykvici stříkavou). Nezapomeňte si zapnout zvuk!

Video jak správně sklízet semena na jídlo aby nestřílela a nepodporovat její invazi

 

Č. České a slovenské jméno druhu Latinské jméno druhu Ochutnávaná část nebo jídlo Obrázek Ochutnalo lidí Průměr

Graf chuti

5 nejlepší

1

jetel plazivý

ďatelina plazivá

Trifolium repens čerstvé listy
jetel plazivý
5 2,60
listy jetele plazivého - graf chuti
2

bršlice kozí noha

kozonoha hostcová

Aegopodium podargaria listy
bršlice kozí noha Aegopodium podagraria
6 4,17
graf chuti - listy bršlice
3

netýkavka žláznatá

netýkavka Royleho

Impatiens glandulifera semena
netýkavka žláznatá, semena
11 5,00
semena netýkyvky žláznaté - graf chuti
4

jasan ztepilý

jaseň štíhly

Fraxinus excelsior jasanový čaj z větviček
jasanový čaj
16 4,06
jasanový čaj - graf chuti

 

Zátiší s netýkavkou, IQ v prášku a mlýnským kolem. Vpravo pod kolem pak ležela oběť vraždy, kterou vyšetřoval dav poručíků Colombů. Důležité bylo, milý Watsone, že pes neštěkal. Vrah se přiznal i mě. Byl ovšem velmi kreativně zákeřný a poručíky při výslechu likvidoval smíchem, mě osobně dostal do stavu zvaného ROFL - musela jsem prásknout kafe na zem, abych se nepolila. (Naposled se něco podobného podařilo Ivanu Bartošovi ve filmu Prezident Blaník.)

Hálův mlýn kolo

Foto Leo Hadacz