Čistící smoothie s ptačincem podle Celie

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Léčivé rostliny, Vydáno dne: 20. 02. 2018

I když je zima a leží sníh, na místech kde je roztálý můžeme i teď najít ptačinec prostřední (žabinec) Stellaria media a připravit si z něj něco dobrého a zároveň léčivého.velká miska nati ptačince prostředního (žabince) Stellaria media
hrnek (250 ml) kokosového mléka
hrnek ovocného džusu
půl hrnku ananasu
asi 1,5 cm čerstvého zázvoru

Vše rozmixujeme dohladka. Můžeme přidat led a pokud je smoothie vláknité, můžeme smoothie přecedit.

Autorem receptu je Celia. Žije v Portlandu a věnuje se herbalismu, akupunktuře a pracuje jako dula. Její stránka se jmenuje Dandelion Revolution (pampelišková revoluce). O ptačinci píše, že s ním nejprve vyléčila svému psovi zvětšené lymfatické uzliny. Jí samotné po několika dnech pití půl litru ptačincového smoothie denně  zmizely otoky a horkost zanícených prsů při kojení.

ptačinec žabinec ptačinec žabinec ptačinec žabinec

Zentrich ve svém Herbáři léčivých rostlin uvádí další využití: dříve se používal na plicní TBC a jako účinný močopudný prostředek. Dále je pokládán za „krev čistící“, zejména u lupénky. Proti ní se používá též ve formě obkladů z rozdrcené nati (půl hodiny).  K omývání ekzému, včetně atopického ekzému dětí se používá ve spojení s natí pěťouru maloúborného Galinsoga parviflora. Pokud vás zajímají léčivé účinky a záměny s jinými druhy, skočte na článek Ptačinec žabinec jako léčivá rostlina.

Kuchařské recepty z ptačince:
Výborná jedlá rostlina - ptačinec žabinec
Májový ptačincový salát
Divoký lednový salát
Divoká vaječná tlačenka
Nanakusa-gayu, rýžová kaše sedmi bylin
Ptačincový salát s mangovou zálivkou