Douglasková limonáda

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Divoká kuchařka, Vydáno dne: 27. 05. 2016

Recept na další přírodní nápoj, bez éček, zadarmo, bez cukru, raw. Tento recept je z mladého jehličí douglasky tisolisté, Pseudotsuga menziesii.

Poslední aktualizace 17.5.2017studená voda
mladé jarní výhonky douglasky tisolisté Pseudotsuga menziesii, asi 25-45 výhonků na litr, podle chuti

douglaska tisolistá Douglasky tisolisté parte Recept je velmi prostý. Mladé světlezelené jehličí douglasky nakrájíme ostrým nožem nadrobno, asi jako pažitku nebo ještě jemněji. Vsypeme do studené vody a necháme hodinu stát. Limonáda je bezbarvá. Podáváme se sítkem a cedíme až těsně před pitím, pokud necháme limonádu bez jehličí stát, jemná citrusová příchuť vyprchá. Po 15-20 minutách stání máme opět čistou vodu. Jehličí se dá hodit i do mixéru, limonáda získá krásně zelenou barvu, ale výrazně ztratí na jemnosti.

Douglasková limonáda byla zařazena na 17. ochutnávku planých rostlin, můžete se podívat, že měla úspěch.

Douglaska tisolistá je nepůvodní jehličnan. Patří mezi často vysazované dřeviny v parcích, v některých oblastech se dá najít i v lese, spíše ojediněle, ale znám i celé porosty. Na to se však nelze spolehnout, zatímco ve většině parků roste. Vzrůstem i vzhledem se podobá smrku, rozlišení je podle již zmíněné citrusové vůně a podle šišek. Na rozdíl od smrkových šišek trčí podpůrné šupiny ze šišky ven (viz obrázek).
Mapka rozšíření (karta druhu AOPK)

douglasková limonáda

Veřejná omluva a dementi:
Dne 19.1.2017 jsem byla pozůstalými po skupině douglasek tisolistých, které zahynuly v Brně, městské části Brno-Komín stejného dne, požádána o sestavení a zveřejnění parte.
Díky své nedbalosti jsem si informace řádně neověřila a v parte uvedla jako zdroj financování oné neblahé události Evropskou Unii. Tímto se omlouvám Evropské Unii, Operačnímu programu životního prostředí, Městské části Brno-Komín a Statutárnímu městu Brnu za nesprávné a zavádějící informace.
Správné informace o financování projektu „Obnova funkčního stavu stávajících ploch a prvků veřejné zeleně na ulici Řezáčova v MČ Brno-Komín“, tedy o události, která byla příčinou smrti douglasek, jsou tyto: Operační program životního prostředí, odbor implementace evropských fondů 60%, Statutární město Brno 20%, Městská část Brno-Komín 20%.
Dále se omlouvám veverkám obecným Sciurus vulgaris, které jsem zapomněla uvést mezi pozůstalými.
Ivana Paukertová

Dementi 2:
Při mém dalším šetření vyšlo najevo, že podle ústního vyjádření ÚMČ Brno-Komín byly douglasky pokáceny nedopatřením. Zároveň jsem byla požádána pozůstalými douglaskami o vyjádření soustrasti pozůstalým veverkám k úmrtí dvou mláďat, která tragicky zahynula v přímé souvislosti s kácením keřů dne 25.4.2017 v důsledku realizace stejného projektu.