Kerblíková omáčka

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Divoká kuchařka, Vydáno dne: 27. 04. 2016

Recept na studenou omáčku z kerblíku třebule (trebuľka voňavá) Anthriscus cereifolium, rostliny, kterou kořenili svá jídla už staří Římané. Spolu s pažitkou, estragonem a petrželkou patří do proslulé francouzské směsi "fines herbes".

Aktualizace duben 2018: mapka výskytu v Brně



kerblík třebule, list 400 g zakysané smetany (2 kelímky)
hrst nati kerblíku třebule (trebuľka voňavá) Anthriscus cereifolium

Kerblík najemno nasekáme, včetně lodyhy a řapíků (připravili bychom se o značnou část chuti a navíc to krásně křupe) a smícháme se zakysanou smetanou. Necháme chvíli odležet v ledničce, aby se chuť rozvinula. Podáváme jako dip, místo tatarské omáčky, jako zálivku na saláty, k masům, jako náplň do omelet.

kerblík třebule, naťkerblík třebule, rozkvétající Kerblík třebule patří mezi rostliny mrkvovité, ale je dobře poznatelný podle charakteristické vůně, která připomíná anýz. Podobnou vůni z našich volně rostoucích mrkvovitých rostlin má jen čechřice vonná Myrrhis odorata, statná bylina rostoucí ve vyšších polohách, zejména v Krkonoších a Orlických horách. Kerblík třebule byl v minulosti oblíbenou pěstovanou bylinkou a stejně tak byl dříve i u nás oblíbený v kuchyni. Je jednoletý a dává přednost polostínu. Na jižní Moravě tvoří rozsáhlé porosty v akátinách. Není rozšířený úplně po celé republice, jeho výskyt je omezený, ale tam kde roste, je to vynikající jarní zdroj. V kuchyni se používá především nevařený, vyšší teplotou se jeho vůně a chuť ztrácí. Stejně tak není vhodné sušení, lépe jej uchováme zmrazený. Roste na brněnské přehradě, právě teď. Nasbíraný byl na jarním kurzu a omáčka byla představena na dnešní vegepárty.

Mapka rozšíření (karta AOPK)

 

studená kerblíková omáčka

Výskyt u brněnského nádraží

kerblík třebule, výskyt v Brně