Vesnovka obecná - divoká brokolice

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Jedlé rostliny, Vydáno dne: 22. 04. 2016

Poupata vesnovky obecné Cardaria draba jsou používána ve francouzské kuchyni. Říká se jim divoká brokolice a ke sklizni jsou právě teď.

Aktualizace 26.dubna 2018: výskyt v Brně u nemocnice, mapka, právě ve sklizňové zralosti
Aktualizace 3.května 2016: poslední výzva! Houfně jde do květu!Vesnovka jako divoká brokolice je zdroj velmi krátkodobý. V kuchyni se s nerozvitými květenstvími zachází podobně jako s brokolicí, jen jsou menší a také nemají tvrdé tlusté košťály, takže se určitě nemusí vařit. Stačí oblanšírovat 30 vteřin. Syrová poupata mají ostrou chuť podobnou ředkvičce, tepelnou úpravou se ostrost ztrácí. Do jídel ji můžeme používat i syrovou, třeba do salátů. Divokou brokolici můžeme nasekat a přidat se smaženou cibulkou do bramborové kaše, dát do rizota, do omelet, podávat oblanšírovanou s máslem jako chřest, připravit zeleninové stir-fry.
Má i jedlé mladé listy, ty ale bývají často hořké. Semena vesnovky mají, stejně jako řada dalších druhů z čeledi brukvovitých (česnáček, kokoška, penízek rolní a další), ostře pikantní chuť a dá se z nich připravit divoká hořčice. Je to druh ruderální, často roste podél silnic, cest a na pustých místech.

Právě teď má poupata ve sklizňové zralosti. V Brně ji najdete například na trase jedničky: od výstaviště k pisárecké vozovně v trávníku mezi chodníkem a kolejemi (ulice Hlinky), na zastávce Stránského mezi Billou a kolejemi a pod mostem u zastávky vozovna Komín, všechny tyto výskyty jsou aktuální i v roce 2018. Roste i za smyčkou tramvaje Stará osada směrem k městu a je k mání i za nádražím Modřice. Pro inspiraci se můžete podívat na recepty Nicolase Blanche, autora francouzské kuchařky Sauvegement bon.

botany.cz
Mapka rozšíření (karta druhu AOPK)

 

vesnovka obecná, roste v pangejtech
vesnovka obecná, květenství
vesnovka obecná, divoká brokolice, stanoviště
vesnovka obecná, divoká brokolice
vesnovka obecná, divoká brokolice
divoká brokolice jako chřest
divoká brokolice orestovaná
 

 

vesnovka obecná

Výskyt v roce 2018 u bohunické nemocnice

vesnovka, divoká brokolice v Brně