Salát s řeřišnicí hořkou

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Divoká kuchařka, Vydáno dne: 27. 06. 2015

Vynikající salát s listy řeřišnice hořké, Cardamine amara. Ačkoliv má hořkost v popisu práce, její listy jsou hořké jen za květu v květnu. Předtím a potom jsou skvělým přídavkem do salátů s unikátní chutí, které tak trochu připomíná řeřišnici setou, ale není tak ostrá a je úžasně aromatická.



dvě hrsti listů řeřišnice hořké Cardamine amara, sbírané mimo dobu květu
70 g sýra, třeba eidam nebo gouda
1 střední rajče
ocet balsamico, olivový olej, sůl
Rajče nakrájíme na půlměsíčky, sýr na kostičky. Listy řeřišnice důkladně omyjeme, vše smícháme a dochutíme.

řeřišnice hořká, květřeřišnice hořká, listy Řeřišnice hořká roste na březích potoků a v olšinách. S výjimkou doby květu má jedlé listy. Jako všechny ostatní rostliny z čeledi brukvovitých obsahuje i řeřišnice hořká hořčičné glykosidy (glukosinoláty), látky obsahující síru, které jí dodávají velmi specifickou chuť. Dříve byly tyto látky pokládány za zdraví neprospěšné. Dnes se naopak hovoří a píše o kladných přínosech pro lidské zdraví, i když jejich nadměrný příjem zdravotní poruchy způsobit může, a to i běžně prodávané zeleniny (zelí, kedlubna, květák, brokolice). Řeřišnice hořká má i jisté léčivé účinky, používá se jako diuretikum a stimulant.

O její příbuzné, potočnici lékařské Nasturtium officinale, se dokonce hovoří jako o superfood. Potočnice u nás patří k silně ohroženým, zákonem zvláště chráněným rostlinám - ačkoliv na internetu můžete najít zavádějící články o její snadné dostupnosti i nabádání ke sběru (a tedy porušení zákona). Obě rostliny jsou si velmi podobné vzhledem i výskytem, liší se tvarem plodů a barvou prašníků na tyčinkách: potočnice má prašníky žluté, řeřišnice fialové (kliknutím si zvětšete fotku). Kvůli metacerkariím motolic a hrozící nákaze nedoporučuju sbírat listy potopené ve vodě v rizikových oblastech (mapku rozšíření motolic u volně žijící zvěře najdete v tomto článku na straně 12). I mimo rizikové oblasti je potřeba listy důkladně omýt. 

salát s listy řeřišnice