Itadori aneb jak vaří křídlatku v Japonsku

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Divoká kuchařka, Vydáno dne: 15. 03. 2014

Křídlatka japonská, pohánkovec japonský (Reynoutria japonica) patří v Japonsku mezi sansai, horskou zeleninu. Jako u všech sansai se i u křídlatky sbírají mladé výhonky krátce po vyrašení na jaře. Zde je recept pro základní přípravu křídlatky a recepty jednoduchých slaných jídel. Protože je křídlatka japonská u nás zároveň invazním druhem, musíme při zacházení s ní pozorně dodržovat určitá pravidla, abychom se nestali jejími nechtěnými šiřiteli.

Aktualizace 13.4.2014: Právě teď je čas. Rašit začala asi před týdnem.
Aktualizace 20.4.2014: Ty nejmacatější se objevují až teprve teď.



Pravidla pro sběr křídlatky:

Protože křídlatka japonská Reynoutria japonica je u nás invazním druhem, musíme při jejím sběru dodržovat určitá pravidla, abychom ji nevědomky dále nerozšiřovali.
Křídlatka se u nás šíří způsobem vegetativním. Z každého úlomku jejího kořene i lodyhy vyroste v krátké době nový jedinec, udává se že ze 0,7 gramového úlomku je schopna vyrůst životaschopná rostlina. Proto nikdy křídlatku neryjeme, odřezáváme výhonky u země. Na vaření se sbírají jarní výhonky do 30 cm výšky, lepší jsou ještě menší (20-25 cm). Všechny části křídlatky, které náhodně ulomíme při sběru posbíráme do pytlíku a vezmeme sebou. Také všechny části, které doma nespotřebujeme a odřezky při vaření musíme zlikvidovat tak, aby nemohly zakořenit. Nehážeme je do odpadkového koše, popelnice ani do záchodu, nedáváme na kompost a už vůbec je neodhazujeme podél cesty při návratu domů. Nejlepší způsob je spálit je anebo povařit a pak teprve hodit do odpadků. Takto postupujeme se všemi odřezky většími než 0,5 cm. Pokud nechcete tato pravidla z jakéhokoliv důvodu dodržovat, prosím nesbírejte křídlatky a dejte přednost raději jinému druhu.
Stejná pravidla platí i pro sběr křídlatky sachalinské Reynoutria sachalinensis i křížence křídlatky české Reynoutria x bohemica. Všechny druhy jsou invazní i jedlé.

Pokud je vaším motivem snaha zbavit naši přírodu invazního druhu, je jeden jarní sběr neúčinný, křídlatce to nijak významně neublíží. Budeme postupovat takto: Vybereme si jednu lokalitu a na ní budeme sbírat křídlatku opakovaně po dobu několik let až do vymizení, pokaždé když výhonky dorostou 20-30 cm výšky (v prvním roce minimálně 8x, v dalších letech minimálně 6x za rok). Na lokalitě vždy sklidíme všechny výhonky, nenecháme žádný (přebytečné rozdáme anebo zlikvidujeme výše uvedeným způsobem). Pokud je lokalita velká, vybereme menší nebo se domluvíme s dalšími sběrači, vysbírávat malou část na okraji velké lokality nemá příliš velký význam. Lokalitu kontrolujeme ještě několik let po posledním výskytu. Opakovaný sběr má i nespornou výhodu - budeme mít mladé výhonky na vaření po celý rok.

křídlatka japonská
křídlatka japonská, květ
křídlatka japonská, list
křídlatka sachalinská

První tři obrázky zleva křídlatka japonská (listy na bázi uťaté), vpravo křídlatka sachalinská (listy na bázi srdčité)

Základní kuchyňská příprava křídlatky:

Křídlatkové výhonky dobře oloupeme, jako rebarboru, ke které je často přirovnávána. Vhodíme do vroucí vody a vaříme, dokud nezmění barvu ze svěže zelené na barvu zeleného čaje (podívejte se na originál, čtvrtý obrázek). To trvá okolo 2 minut. Pokud není dostatečně uvařená, poznáte to i podle kyselé chuti. Jakmile však křídlatka změní barvu, je důležité ji z vody vyjmout, jinak se rozpadá. Po vyjmutí z vody ihned přeneseme uvařenou křídlatku do ledové vody (do vody předem vhodíme ledové kostky). Necháme macerovat přes noc, odstraní se tak případné svíravé látky. Ráno opět přecedíme a propláchneme pod studenou tekoucí vodou a necháme důkladně okapat.

Takto uvařenou křídlatku můžeme ihned připravit k jídlu s máslem, majonézou, sójovou omáčkou, chilli omáčkou, kečupem nebo s jakýmkoliv jiným dipem, omáčkou nebo ochucovadlem. V uzavřené nádobě se dá skladovat v ledničce a pro delší trvanlivost se také dá nasolit. Je to jednoduché, prostě posypeme křídlatku dostatečným množstvím soli a necháme v ledničce. Před použitím se nasolená křídlatka musí omýt, aby se zbavila přebytečné soli.

Z křídlatky japonské se vaří i sladká jídla, chuť je popisována jako ještě lepší než rebarbora. O rozdílech v chuti mezi druhy zatím nemám zprávu, ale prozkoumám.

Recept podle shizuokagourmet.com

jarní výhonky křídlatky
oloupaná křídlatka připravená na vaření
oloupaná křídlatka
uvařená křídlatka v ledové vodě
srovnání barvy uvařené křídlatky a syrové oloupané
Itadori, křídlatka po japonsku

Příprava křídlatky: natrhané výhonky, další dva obrázky oloupaná, uvařená v ledové vodě, srovnání barvy před uvařením a po uvaření, křídlatka se sójovou omáčkou a s kečupem

Výhonky křídlatky