Ázerbajdžánské kutaby se šťovíkem

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Divoká kuchařka, Vydáno dne: 07. 02. 2014

Kutab je Ázerbájdžánské národní jídlo, které má mnoho variant. Těsto je vždy stejné, nádivky mohou být masové nebo zeleninové. Toto je varianta receptu se šťovíkem. V ázerbajdžánské kuchyni se používá šťovík luční (Rumex pratensis, Acetosa pratensis).75 g špenátu
75 g šťovíku
25 g jarní cibulky
25 g čerstvé nati koriandru a kopru (není-li koriandr dáme jen kopr)
100 g sýra typu cottage nebo tvarohu
150 g pšeničné mouky
25 g rozpuštěného másla
1/5 vejce
sůl a pepř

Umyjeme špenát a šťovík, nakrájíme a podusíme s nakrájenou cibulkou. Přidáme cottage nebo tvaroh, sůl, pepř a důkladně promícháme. Uhněteme mouku se solí a vejcem na tuhé těsto. Vyválíme těsto natenko (asi 1mm) a vyválíme nebo vykrájíme kolečka (velikosti malého talířku). Na každé kolečko dáme nádivku, přeložíme napůl a osmažíme z obou stran na pánvi nasucho. Poté polijeme rozpuštěným máslem, ozdobíme lžičkou jogurtu nebo kysané smetany a snítkou kopru a podáváme. Hotové kutaby vypadají tak trochu jako palačinky.

Varianty: místo špenátu dáme kopřivu, přidáme sušené dřišťálky - plody dřišťálu obecného Berberis vulgaris, čerstvé dřínky - plody svídy dřínu Cornus mas nebo kousek lavashany.

svída dřín Lavashana: používá se v zakavkazských kuchyních. Lavashana je kyselé ovoce, rozvařené na kaši a propasírované, poté rozprostřené do tenké vrstvy na plech a usušené. Vytvoří se tenký plátek hmoty, velmi podobný kdoulovému sýru našich babiček - s tím rozdílem, že kdoulový sýr je sladký zákusek, zatímco lavashana je silně kyselá přísada na vaření zcela bez přídavku cukru. Často se stáčí do ruliček. V Ázerbajdžánu se nejčastěji dělá z dřínků, dřišťálků, švestek zvaných alyča, slív (Prunus domestica subsp. insititia) nebo z meruněk. Dají se použít i kyselá jablka, protože důležitou vlastností lavashany je kyselost.

šťovík luční