Krabilice hlíznatá - málo známá zelenina 8.

Autor: ukázka z knihy <>, Téma: Jedlé rostliny, Vydáno dne: 22. 01. 2010

Krabilice hlíznatá je další málo známá zelenina. Pokud máte zájem o pěstování, je nutné získat semena nebo hlízy z velmi spolehlivého zdroje. Příbuzný bolehlav plamatý Conium maculatum je totiž smrtelně jedovatý.



Krabilice hlíznatá Chaerophyllum bulbosum

Výška v cm: 100-200
Výsev do skleníku: -
Venkovní výsev: III., VII. – X.
Výsadba: vytrvalá
Vzdálenost rostlin: 5 cm
Šířka meziřádků: 20-50 cm

Krabilice hlíznatá je rozšířená ve střední a východní Evropě. Roste většinou v křoví, ve vlhkých lesích, na okrajích lesů a na březích řek. Krabilice hlíznatá je jednoletá až víceletá. Kořeny jsou řepovité až hlízovité, 10 cm dlouhé, 3 až 6 cm tlusté a aromatické. Pěstování je známo teprve od středověku, je však poněkud obtížné.
Klima a stanoviště: Krabilice hlíznatá nemá žádné velké nároky, může růst i ve světlém stínu a na okraji dřevinných porostů.
Půda: Písčitohlinitá půda, nemající sklon k vysychání. V zahradě je v 2. nebo 3. trati.
Výsev a výsadba: Kultura je jedno- až dvouletá. Do půdy dáváme čerstvě sklizené osivo (klíčivost 1 rok), mírně posypeme kompostní zeminou. Klíčí na jaře dalšího roku. Při setí na jaře je třeba osivo stratifikovat.
Ošetřování a hnojení: Záhon udržujeme bezplevelný a nenecháváme jej vyschnout. Během růstu lze hnojit rozplaveným hnojem.
Sklizeň: Asi koncem června, když rostliny žloutnou. Nejmenší hlízy opět zasadíme. Jelikož hlízy uležením získají na chuti, používáme je na speciální účely teprve v říjnu až listopadu. Nepoužíváme kořeny kvetoucích rostlin.
Zpracování a uskladnění: Skladované hlízy vaříme nebo restujeme jako brambory. Je možné skladování založením v písku ve sklepě.


Ukázka z knihy Gunter Steinbach: Lexikon užitkových rostlin, Knižní klub, Praha 1997, ISBN 80-7176-432-9 

krabilice hlíznatá