Botanická poradna

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Botanická poradna, Vydáno dne: 28. 08. 2009

Do poradny zasílejte dotazy na naše domácí rostliny. Zaslané fotografie najdete ve fotogalerii Botanická poradnaVážení čtenáři těchto stránek,

rozhodla jsem se na svých stránkách zavést rubriku Botanická poradna. Do poradny můžete zasílat dotazy ohledně našich domácích rostlin a také jejich fotografie. Pěstované rostliny nejsou můj obor takže toho o nich vím méně, ale zkuste dotaz poslat. Fotku z Turecka Vám neurčím, trochu znám květenu Chorvatska.

Určení podle fotografie Vám ale rozhodně nemohu zaručit, ne každá rostlina je podle fotografie určitelná. Někdy potřebuji vidět detaily, které zrovna na fotografii nejsou, ať už proto, že je rostlina fotografovaná jako celek a detail není vidět anebo proto, že důležité určovací znaky jsou například na plodech a rostlina právě kvete.

Pokud chcete zvýšit pravděpodobnost, že rostlinu určím, postupujte takto: Připište k fotografii lokalitu, někdy je velmi důležitá a často je důležitá i nadmořská výška. Vyfotografujte rostlinu z dálky, aby bylo vidět prostředí, kde roste. Vyfoťte celkový vzhled rostliny a detaily květu, zepředu i z boku, detail listu, spodní část rostliny a plody.

Na dotazy budu odpovídat tak jak mi pracovní vytížení dovolí, přes vegetační sezónu si někdy budete muset počkat.

Kvalitní fotografie, které mi pošlete budu vkládat do fotogalerie Botanická poradna. Pokud si z nějakého důvodu nepřejete svoje fotografie zveřejňovat, napiště mi to v mailu.