Sběr léčivých rostlin v lednu

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Léčivé rostliny, Vydáno dne: 20. 01. 2009

Následující série článků je kalendářem pro sběr léčivých rostlin.V lednu pro sběrače léčivých rostlin mnoho práce není. Sbíráme kůru černého bezu, dřevo jalovce a modřínu. Můžeme sbírat jmelí bílé, ale na snížení krevního tlaku, jmelí k tomuto použití se sbírá v březnu, listopadu a prosinci. Lednové, srpnové a říjnové jmelí má účinných látek na snížení tlaku méně. 
Z léčivých hub se sbírá pokud roste penízovka sametonohá.
Se sníženou kvalitou se v případě potřeby dají používat i listy netřesku střešního, pupeny kosodřeviny a stélky lišejníků pukléřka islandská a větvičník slívový. Pokud je mírná zima, můžeme sbírat i květy a listy sedmikrásky obecné a nať ptačince žabince.
 
Leden je pro sběrače léčivých rostlin čas na přípravu na letní sezónu a také studium. Můžeme využívat i léčivých účinků koření, jako skořice, hřebíček, muškátový oříšek, bazalka, dobromysl, anýz, fenykl, hořčice, koriandr, stejně jako léčivých účinků ovoce a zeleniny, které se dají koupit i v zimě.
 
Podle L. Thurzové, D. Pamukova a Ch. Achtardžieva, J. Korbeláře a Z. Endrise, J.A. Zentricha a J. Janči, Klíče ke květeně ČR