Poradenská a konzultační činnost v oblasti životního prostředí |
|
|
|
|
|
Přehled prací | Ceny | Termíny | Kvalifikace | Pro zadavatele |
Mgr. Ivana Paukertová
Autorizace |
Zpracuji
|
Často kladené otázky |
Průvodce investora procesem posuzování vlivů na životní prostředí - EIA |
Hlavní menu
Vyhledávání
Jména rostlin zadávejte v uvozovkách.
|
Novela
Zákon 39/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí (zvaný též novela EIA) vstoupil v platnost 1. dubna 2015.
Jak hledat obrázky rostlin na internetu 2. (po roce)
Mgr. Ivana Paukertová - Rostliny ČR - 12. 04. 2009 (8747 přečtení) V roce 2016 je tento článek již silně neaktuální. Nejlepší způsob hledání je zadání latinského jména rostliny, druhý nejlepší způsob je zadání českého jména rostliny. Google i Seznam hledá (ve většině případů, občas se do toho lehce namotá nějaká komerce) správně. Všechny ostatní, tehdy správné a užitečné informace z obou starých článků, jsou dnes již v propadlišti dějin. Tento článek navazuje na vloni provedený test vyhledávání obrázků rostlin. Jaké nastaly změny ve vyhledávání obrázků rostlin na internetu? Jak rychle a efektivně najít obrázek rostliny? Prvním modelovým příkladem byla rostlina hojná (i když méně známá) a často fotografovaná: ptačinec žabinec. Druhým příkladem je žindava evropská, méně známá a méně fotografovaná, třetím příkladem je pampeliška pozdní, rostlina vzácná, fotografovaná jen nemnoha botaniky.
Srovnání vyhledávačů:
Rozdíly mezi hledáním s uvozovkami a bez uvozovek jsou stále nepatrné až zanedbatelné, některé vyhledávače dávají o něco málo více správných výsledků s uvozovkami, u některých jsou výsledky stejné.
Nejvíce vyhledaných obrázků je stále při vyhledávání v Googlu. Pořád se ale objevuje řada obrázků souvisejících jen volně, případně vůbec ne, při hledání latinského jména jsou výsledky poněkud lepší, ale i zde se objeví řada obrázků něčeho jiného. Pravděpodobně to vyplývá ze způsobu, jakým Google obrázky hledá.
Seznam/Picsearch hledá česká jména rostlin mizerně, naopak při hledání podle jmen latinských je docela dobrý. Odkazů vyhledá hodně a obrázky bývají často správně. I když ani Seznam není neomylný, přesto poskytuje jeden z nejlepších výsledků.
Centrum/Morfeo, Jyxo ani Atlas se na hledání obrázků rostlin nehodí. Na rozdíl od anglických vyhledávačů, které letos vrací většinou dvojnásobný počet výsledků absolutně i více výsledků správných než vloni, se tyto české vyhledavače téměř nezměnily. Je velmi pozoruhodné, že anglické vyhledavače jsou lepší i při vyhledávání v češtině.
Yahoo a Altavista dávají podobné výsledky. Česká jména hledají mizerně, na hledání jmen latinských jsou dobří. Altavista byla mezitím spolknuta Googlem (více např. článek na Lupě), ale je zajímavé, že výsledky hledání jsou stále poněkud odlišné.
Alternativou vyhledávání obrázků je volba Fotografie na Googlu/Picasa, která vyhledává ve webových albech. Není v ní mnoho obrázků rostlin a od loňského roku, kdy byly vyhledané rostliny 100% správně, jsou letošní výsledky daleko horší, přibylo chybně určených druhů. Flickr.com (pozor, nikoliv Flickr.cz, to je o něčem jiném) česky nehledá. Latinská jména: něco vyhledá, ale má poměrně vysoký podíl špatně určených rostlin. Slibnou alternativou se vloni zdál PanImages, vyhledávač obrázků a překladač v jednom. Aby fungoval dobře, bylo by potřeba do něj zadat česká jména, latinská jména a anglická jména rostlin provázaně mezi sebou. Na hledání Stellaria media se vrací tyto výsledky. Vrací výsledky z Googlu a z Flickru, které jsou totožné se samostatným hledáním, takže jediná výhoda je, že je to pohromadě. Příliš doporučit ho nemohu.
Vloni, když jsem psala tento článek, se fotografie pampelišky pozdní na internetu téměř nedaly najít. Proto jsem vložila dva obrázky této rostliny jako ilustraci ke článku s tím, že budu sledovat, kdy je vyhledávače najdou a zahrnou do výsledků. Přestože se letos obrázky pampelišky pozdní na internetu vyhledat dají, a to i ty správné, ani jeden vyhledavač nevrací ve výsledcích rok staré obrázky z této stránky. Přičemž je velmi zajímavé, že Google obrázek pampelišky pozdní z mé stránky zná, ale má ji zaindexovanou jen jako stránku - nikoliv jako obrázek. Při zadání pampeliška pozdní je tam dokonce můj obrázek na prvním místě. Přitom je umístěna v Galerii obrázků, na rozdíl od ilustrace k loňskému článku. Podobně se chová Jyxo.
Souhrn:
Nejvíce vyhledaných obrázků rostlin dostanete, když budete hledat rostlinu podle latinského jména na Yahoo nebo na Seznamu. Zároveň máte na prvních stránkách z těchto vyhledávačů o něco vyšší pravděpodobnost, že rostliny jsou správně určené. Stejně jako v loňském roce se při hledání obrázků rostlin pomocí vyhledávačů nelze vyhnout chybě vzniklé nesprávným určením rostliny. Pokud potřebujete spolehlivě vyhledat správně určenou rostlinu, je lepší hledat na stránkách, které tvoří odborníci, například stránky vysokých škol nebo oficiální databáze, kde záměna za rostlinu podobnou nehrozí. Srovnání (v závorkách loňské údaje):
Při vyhledávání podle latinského jména je počet vyhledaných obrázků i počet správných výsledků opět vyšší:
Nyní zkusíme vyhledat nějakou vzácnější rostlinu, zkusme třeba pampelišku pozdní:
Související články:
Celý článek |
Zpět
Vše o rostlinách (08.09.2009) Jak hledat obrázky rostlin na internetu (12.04.2008) |
Jména rostlin zadávejte v uvozovkách.
Nová videa na YouTube
Rostliny ČR seznam rubrik
Nejnovější recepty
Nové články na blogu Rostliny ČR
Kočka na stromě
Mám kočku na stromě, mňouká a nechce slézt. Co mám dělat? Kdo mi pomůže? Příběh a odpovědi. Tento web používá redakční systém phpRS. |