Poradenská a konzultační činnost v oblasti životního prostředí |
|
|
|
|
|
Přehled prací | Ceny | Termíny | Kvalifikace | Pro zadavatele |
Mgr. Ivana Paukertová
Autorizace |
Zpracuji
|
Často kladené otázky |
Průvodce investora procesem posuzování vlivů na životní prostředí - EIA |
Hlavní menu
Vyhledávání
Jména rostlin zadávejte v uvozovkách.
|
Novela
Zákon 39/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí (zvaný též novela EIA) vstoupil v platnost 1. dubna 2015.
Jak hledat obrázky rostlin na internetu
Mgr. Ivana Paukertová - Rostliny ČR - 12. 04. 2008 (15369 přečtení) V roce 2016 je tento článek již silně neaktuální. Nejlepší způsob hledání je zadání latinského jména rostliny, druhý nejlepší způsob je zadání českého jména rostliny. Google i Seznam hledá (ve většině případů, občas se do toho lehce namotá nějaká komerce) správně. Všechny ostatní, tehdy správné a užitečné informace, jsou dnes již v propadlišti dějin. Jak efektivně vyhledat ve vyhledávačích na internetu obrázek rostliny: kde hledat a jak zadávat hledání.
Dejme tomu, že potřebujete vyhledat obrázek nějaké běžné rostliny, například vás zajímá, jak vypadá ptačinec žabinec. Zadáte tedy slova do svého oblíbeného vyhledávače a počkáte na výsledek. Ale při hledání na internetu záleží dobrý výsledek na několika faktorech: jednak kde to hledáte, co hledáte a jak to hledáte. Nechala jsem se inspirovat článkem Jak si vyhledávače umí poradit s obrázky a udělala jsem test na hledání obrázků rostlin. Výsledky jsou poněkud odlišné než to vychází ve výše uvedeném článku - mimo jiné je třeba zohlednit i to, zda vyhledávač našel správnou rostlinu, což nebotanik nemusí vždy poznat.
Pojďme tedy hledat. Napřed si zadáme již zmíněný ptačinec žabinec, rostlinu hojnou, středně až méně známou. Hledáme v obrázcích a použijeme nejznámější vyhledávače. Hledaný výraz budeme hledat nejprve bez uvozovek a pak jej uzavřeme do uvozovek. Výsledky hledání českého jména jsou nevalné, a to v případě všech vyhledávačů. Situace se podstatně zlepší, zadáme-li jméno latinsky. V případě méně známé rostliny, žindavy evropské jsou výsledky podobné, jen je vyhledaných i správných obrázků méně. Vzácnou rostlinu, v našem modelovém případě pampelišku pozdní neumí česky nalézt žádný vyhledavač a i v případě zadání latinského jména je správných obrázků velmi málo. Rozdíly mezi hledáním s uvozovkami a bez uvozovek jsou v rozporu s mým očekáváním, tento faktor jsem pokládala za jeden z klíčových, nakonec se však ukázalo, že rozdíly jsou nepatrné až zanedbatelné. Google dává stejně nebo nepatrně více správných výsledků s uvozovkami, totéž platí pro Seznam. Yahoo a Flickr.com vyhledá stejné výsledky ať už s uvozovkami nebo bez a Altavista vrátí nepatrně více správných výsledků bez uvozovek. Všechny výsledky vyhledávání jsou shrnuty do tabulek, které najdete pod tímto článkem. Srovnání vyhledávačů:
Nejvíce vyhledaných obrázků sice dostanete při vyhledávání v Googlu, ale tam se objevuje i řada obrázků souvisejících jen volně, případně vůbec ne. Při hledání ptačince žabince v Googlu se objeví spousta obrázků papoušků, kterým se ptačinec dává jako krmivo. Z rostlin tam můžeme nalézt například pomněnku, přesličku, gunneru, pěstovaný česnek a sedmikrásku, rožec, třapatku, mochyni, bolševník, pastinák a heřmánek. Na páté straně výsledků se při vyhledávání bez uvozovek objeví i Pat a Mat a ikona Toplistu. Při hledání latinského jména jsou výsledky poněkud lepší, ale i zde se objeví drchnička a řada obrázků něčeho jiného. Pravděpodobně to vyplývá ze způsobu, jakým Google obrázky hledá, to je popsané ve článku Jak si vyhledávače umí poradit s obrázky (viz výše). Při hledání latinského jména pampelišky pozdní vyhledá sice 414 obrázků, ale jen jeden z nich je správně. Dalším příkladem může být i hledání rostliny líčidlo americké (hledáno podle latinského jména Phytolacca americana): Google zahrne do výsledků i líčidlo jedlé. Botanik to pozná, ale neinformovaný laik nemá šanci, protože obě rostliny jsou si velmi podobné (rozdíly mezi nimi jsou např. ve článku Barvířské rostliny 1). To je další důvod, proč nedoporučuji vyhledávat obrázky rostlin pomocí Google.
Seznam hledá česká jména rostlin mizerně, naopak při hledání podle jmen latinských je dobrý. Odkazů vyhledá hodně a obrázky bývají často správně. I když ani Seznam není při hledání žindavy a pampelišky pozdní neomylný, přesto poskytuje jeden z nejlepších výsledků. Picsearch je totožné se Seznamem.
Centrum našlo jen ptačinec žabinec podle latinského jména, jinak nic dalšího. Morfeo našlo jen ptačinec žabinec a nic dalšího, Jyxo taky a Atlas se chová podobně jako Jyxo. Centrum, Morfeo, Jyxo ani Atlas se na hledání obrázků rostlin nehodí.
Yahoo a Altavista dávají podobné výsledky, přičemž Yahoo je lepší. Česká jména hledají mizerně a ve hledání obrázků rostlin podle jmen latinských jsou dobří.
Zajímavou alternativou vyhledávání obrázků je volba Fotografie na Googlu, která vyhledává ve webových albech programu Picasa. Není v ní mnoho obrázků rostlin, ale pokud něco najde, mám zkušenost, že je to 100% správně, jak dokazují i výsledky z tabulek. Flickr.com (pozor, nikoliv Flickr.cz, to je o něčem jiném) česky nehledá. Latinská jména hledá, dá se to s ním zkusit, ale mezi nejlepší nepatří. Další alternativou, ovšem spíše pro budoucnost je PanImages, což je vyhledávač obrázků a překladač v jednom. Aby fungoval dobře, bylo by potřeba do něj zadat česká jména, latinská jména a anglická jména rostlin provázaně mezi sebou. Zatím jsou ve slovnících jen některá jména rostlin zadaná použitelným způsobem (například ptačinec žabinec zadaný je, sama jsem ho zadávala). Ale i tak vrací výsledky z Googlu a z Flickru, které jsou totožné se samostatným hledáním, takže jediná výhoda je, že je to pohromadě.
Nejvíce vyhledaných obrázků rostlin dostanete, když budete hledat rostlinu podle latinského jména na Yahoo nebo na Seznamu. Zároveň máte na prvních stránkách z těchto vyhledávačů poměrně vysokou pravděpodobnost, že na obrázku je hledaná rostlina a nikoliv rostlina jiná, podobná.
Při vyhledávání podle latinského jména je počet vyhledaných obrázků i počet správných výsledků opět vyšší:
Nyní zkusíme vyhledat nějakou vzácnější rostlinu, zkusme třeba pampelišku pozdní:
Související články:
Celý článek |
Zpět
Vše o rostlinách (08.09.2009) Jak hledat obrázky rostlin na internetu 2. (po roce) (12.04.2009) |
Jména rostlin zadávejte v uvozovkách.
Nová videa na YouTube
Rostliny ČR seznam rubrik
Nejnovější recepty
Nové články na blogu Rostliny ČR
Kočka na stromě
Mám kočku na stromě, mňouká a nechce slézt. Co mám dělat? Kdo mi pomůže? Příběh a odpovědi. Tento web používá redakční systém phpRS. |