Poradenská a konzultační činnost v oblasti životního prostředí


 


 

 

 
 
Přehled prací Ceny Termíny Kvalifikace Pro zadavatele

 

Mgr. Ivana Paukertová
Řezáčova 28
624 00 Brno
IČO: 686 72 217
ivana@paukertova.cz
tel.:603 39 62 90

Autorizace
posouzení podle § 45i
(Naturové posouzení)

Zpracuji
  • Naturové posouzení - posouzení vlivu záměru na evropsky významné lokality (posouzení podle § 45i zákona 114/1992 Sb.)
  • přírodovědné průzkumy v rozsahu biologického hodnocení
  • oznámení podle přílohy č. 3 zákona 100/2001 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí
  • analýzu záměru, vyhodnocení možných střetů s ochranou přírody a návrhy na jejich optimální řešení
  • botanický a přírodovědný průzkum jako podklad projektu nebo příloha k žádosti o dotace
  • návrhy informačních tabulí pro ZCHÚ a EVL, přírodovědné naučné stezky, fotografie rostlin
  • botanické inventarizace chráněných území, VKP
  • inventarizaci dřevin
Často kladené otázky Průvodce investora procesem posuzování
vlivů na životní prostředí - EIA


Dnešní datum: 29. 05. 2024  | Hlavní stránka | Mapa stránek | Orientace na stránce | Fotografie rostlin | Rostliny ČR |  

Vyhledávání

Vyhledat text

Jména rostlin zadávejte v uvozovkách.


TOPlist

Novela

Zákon 39/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí (zvaný též novela EIA)  vstoupil v platnost 1. dubna 2015.


Užitečnost rostlin * 100% přírodní prostředek na mytí nádobí. Zadarmo.
Mgr. Ivana Paukertová - Užitečnost rostlin - 08. 08. 2009 (22848 přečtení)

Toto není vtip, prodejní akce ani podvod. Ověřit si to vás bude stát jen trochu času a práce. Vyzkoušejte to!Výroba přírodního saponátu

jírovec jako saponátjírovec jako saponátjírovec maďal Nasbírejte zralé plody jírovce maďalu (koňského kaštanu, Aesculus hippocastanea) bez zelené ostnité slupky. (V době vydání tohoto článku ještě zralé nejsou, slupky jsou zatím bílé, zralé budou teprve až zhnědnou, někdy v září.) Čerstvé kaštany nastrouhejte na struhadle, stačí nahrubo, nebo rozemelte na strouhankovači a nechte usušit. Hnědé slupky se případně dají oloupat, ale pro dosažení žádoucího účinku to není nutné. Dobře usušené nastrouhané kaštany pak rozemelte v mlýnku na kafe na prášek a uchovejte ve šroubovací sklenici. Prášek vzhledem připomíná mleté lískové oříšky.

Poznámka k mletí kaštanů na strouhankovači: Vzhledem ke zkušenostem, kdy jsme zničili dva strojky na strouhanku doporučuji následující způsob zacházení se strojkem a kaštany: Nejde-li otáčet klikou strojku, je tam vzpříčená hnědá slupka. Pokud chcete strojek zničit, vemte to silou - tento postup se mimořádně osvědčil. Pokud strojek zničit nechcete, slupku vyndejte, vhodná pomůcka je pinzeta. Před mletím doporučuji kaštany přepůlit nebo část slupky odstranit, strojek pak nemusí kaštan načínat. Hnědé slupky se zbytky zůstávají ve strojku, je nutné je průběžně vyndávat.

Použití

Umývejte odmočené nádobí. Mělo by být zbavené hrubých zbytků, mokré, ale bez vody - to je důležité, jírovcový prášek rozpuštěný v přebytku vody totiž příliš dobře nefunguje. Na druhou stranu trocha vlhkosti je zapotřebí. Na jeden větší, silně zamaštěný kastrol nebo pánvičku je dávka půl lžičky prášku, na jeden plochý talíř, silně zamaštěný je potřeba čtvrt čajové lžičky prášku. Rukou nebo hadříkem odmastěte a opláchněte horkou vodou. Prášek působí díky rozemletým slupkám i trochu mechanicky. Sama jsem byla nesmírně překvapená, jak to dobře odmašťuje, je to opravdu plnohodnotná náhrada za kupované saponáty. Vyzkoušeli jsme to vícekrát, funguje to i na pánvičku, ve které se smažily sýry. Olej je ovšem nutno vylít, případně pánvičku otřít od zbytků oleje ubrouskem.

Umývání talíře zamaštěného od bramboráků

mytí nádobí jírovcem 1. mytí nádobí jírovcem 2. mytí nádobí jírovcem 3. mytí nádobí jírovcem 4. mytí nádobí jírovcem 5.

Prémiový tip

Přírodní drátěnku si můžete připravit nejlépe z přesličky rolní. Nasbírané stonky stočte a případně propleťte do malých klubíček, které se dají čerstvé i po usušení použít jako jednorázové drátěnky. Přeslička rolní obsahuje také určitý podíl saponinů. Drátěnky se dají připravit i z přesličky lesní nebo z hrubých trav. Na hliníkové nádobí jsou vhodnější drátěnky z trávy, přeslička hliník při častém používání poškozuje.

Jak to funguje?

Plody jírovce obsahují 15% směsi saponinů zvaných escin. Pro srovnání - populární mýdlové ořechy obsahují 10-18% saponinů. Přírodní saponiny snižují povrchové napětí vody stejně jako chemicky vyrobené saponáty.

Přebírání článku

Tento článek můžete v původním znění šířit a kopírovat, podmínkou je uvedení odkazu na zdroj, tj. převzato z www.paukertova.cz. Jsem autorkou všech fotografií a tímto dávám výslovný souhlas k nekomerčnímu použití všech fotografií, a to výhradně jako ilustrací k tomuto článku. Pro článek platí tedy licence CC BY-NC-ND a fotografie smí být použity jenom v něm. Pro jakékoliv jiné použití těchto fotografií si stále musíte vyžádat můj souhlas.


[Akt. známka: 3,92 / Počet hlasů: 13] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět Informační e-mail Vytisknout článek


Jména rostlin zadávejte v uvozovkách.


Kočka na stromě

Kočka na stromě

Mám kočku na stromě, mňouká a nechce slézt. Co mám dělat? Kdo mi pomůže?

Příběh a odpovědi.


Tento web používá redakční systém phpRS.