Poradenská a konzultační činnost v oblasti životního prostředí


 


 

 

 
 
Přehled prací Ceny Termíny Kvalifikace Pro zadavatele

 

Mgr. Ivana Paukertová
Řezáčova 28
624 00 Brno
IČO: 686 72 217
ivana@paukertova.cz
tel.:603 39 62 90

Autorizace
posouzení podle § 45i
(Naturové posouzení)

Zpracuji
  • Naturové posouzení - posouzení vlivu záměru na evropsky významné lokality (posouzení podle § 45i zákona 114/1992 Sb.)
  • přírodovědné průzkumy v rozsahu biologického hodnocení
  • oznámení podle přílohy č. 3 zákona 100/2001 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí
  • analýzu záměru, vyhodnocení možných střetů s ochranou přírody a návrhy na jejich optimální řešení
  • botanický a přírodovědný průzkum jako podklad projektu nebo příloha k žádosti o dotace
  • návrhy informačních tabulí pro ZCHÚ a EVL, přírodovědné naučné stezky, fotografie rostlin
  • botanické inventarizace chráněných území, VKP
  • inventarizaci dřevin
Často kladené otázky Průvodce investora procesem posuzování
vlivů na životní prostředí - EIA


Dnešní datum: 22. 12. 2024  | Hlavní stránka | Mapa stránek | Orientace na stránce | Fotografie rostlin | Rostliny ČR |  

Vyhledávání

Vyhledat text

Jména rostlin zadávejte v uvozovkách.


TOPlist

Novela

Zákon 39/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí (zvaný též novela EIA)  vstoupil v platnost 1. dubna 2015.


Sdílení * Kočka na stromě
Mgr. Ivana Paukertová - Sdílení - 23. 09. 2019 (9736 přečtení)

Jednou takhle o půl jedenácté zvoní telefon: Mám kočku na stromě a pořád mňouká. Co mám dělat?

Nikdy jsem si nemyslela, že kočka vyleze na strom a pak má problém se dostat dolů. Ale je to tak a těch příběhů o sundavání uvízlých koček na stromech vůbec není tak málo. Chci vám vyprávět ten náš a taky dát nějaké užitečné a fungující rady co dělat, které se mi po dni hledání na internetu podařilo najít.



Takže kočka na stromě a pořád mňouká. Je to normální? Co mám dělat a je vůbec potřeba něco dělat? A kdy, hned?  Jak sundat kočku ze stromu? Kdo mi pomůže a kde ho najdu? (Pokud to zrovna akutně řešíte, sjeďte na moje odpovědi dole ve FAQ pod příběhem.)

Jako obvykle člověk usoudí, že internet poradí, jenže tady zas tak moc neporadí. Nacházím diskuse s bezradnou otázkou a jako odpověď protichůdné rady určitě sleze sama, volej hasiče, promísené historkami kolemjdoucích, více či méně k tématu a pravidelnými zmínkami o střelných zbraních, kamenech a uspávacích střelách. Občas vyžaduje čtení diskusí hodně síly - jedna dobrá duše, podle svých slov milující kočky, navrhuje zastřelení aby se netrápila. Často také někdo zmíní ten sarkasmus o neexistenci kočičích koster na stromech. Nacházím nevyslyšené volání o pomoc a krátké i delší zprávy jak někde hasiči sundávali kočku. Celé je to prokládáno nabídkami na koupi úžasných stromů pro kočky. Takže furt nic nevím. Nezbývá než volat kámošům zoologům: od kamarádky se dozvím, že to u dospělé kočky není normální chování, říká ale zkus počkat do rána, to by měla přečkat v pohodě. Kámoš to nebere. Volám hasičům – za zásah se neplatí, ale také říkají počkat do rána a ujišťují mě, že určitě sleze sama. Zmiňují se také o tom, jak před nima kočky utíkají. Takže záchranný tým, majitel kočky (můj syn) a já se usnášíme, že do toho rána teda počkáme. Později se za ní jdu ještě podívat, už nemňouká, na volání odpoví až po chvíli a odpověď mi připadá poněkud zoufalá. Odlezla 2 metry od kmene a sedí na větvi o průměru asi 5 cm. Říkám si, že až se rozední, tak to třeba dá.

V noci dřepím na netu a gůglím dál. Zkouším YouTube: nacházím neuvěřitelné věci, jedno z prvních videí je to, jak ruští borci zachraňují kočku (pozor, proklik jen pro silné povahy). Následuje ještě jedno z Novgorodu, už ne tak vrcholně drastické, ale stále velmi výživné. V Turecku se s tím taky moc neštvou. České záchrany mají dost velký rozptyl, od úspěšných a bezproblémových až po ty, co se blíží výkonům hasičů ruských a způsobu tureckému. Rady od kočičích organizací i veterinářů vyznívají velmi rozpačitě a nepřipadá mi, že by v nich byla jakákoliv osobní zkušenost. Kočičí fórum k problému nemá vůbec nic. Nikde na netu žádná vodítka jestli a za jak dlouho ty hasiče volat anebo jestli by mohl pomoct i někdo jiný. Ale nacházím několik článků o kočkách, které byly na stromě 3, 5, ale i 8-9 dní, takže usoudím, že asi opravdu není zapotřebí něco hrotit úplně okamžitě.

Co nenajdete na netu v češtině, najdete v angličtině: cat tree rescue dává velmi dobré výsledky. Najednou mám k dispozici naprosto konkrétní a praktické rady od lidí, co sundali ze stromů stovky a tisíce bezradných koček a jsou i desítky videí úspěšných záchran. Jedna americká rada zní: nevolejte hasiče, zavolejte někoho, kdo na strom vyleze sám, za pomoci techniky, kterou vlastní. Jenže v České republice nemůžu nikoho najít, kdo by takto kočky ze stromů snášel. Teprve daleko později, po úspěšné akci typu Do it yourself, nacházím to správné české klíčové slovo: je to arborista. Po shlédnutí několika videí z kanálu Canopy Cat Rescue začínám chápat, o co tady jde. Poznávám to mňoukání, je to velmi podobné, takže asi sama nesleze. Také vidím, jak kočky reagují na Shauna a Toma, když si s nimi povídají - Shaunovo "Hello, honey, I know" je o něčem úplně jiném, než některá česká videa "vyproštění kočky". Začínám si uvědomovat, že se bude hodit něco, v čem ji poneseme dolů a taky nějaké maso nebo šunka na přilákání. Zároveň přemýšlím, jestli vzít radši celtu, prostěradlo nebo deku a kolik těch hasičů přijede, jestli budou mít plachtu a jestli nás bude dost na její držení. To všechno mi trvá tak do pěti a pak už neusnu. V sedm se sbírám a jdu se podívat, jestli náhodou za světla neslezla: sedí na větvi a kouká na mě. Tak to je blbý, valím do obchodu pro kus plecka. Syn a majitel odjel do práce. Konzultuju s kamarádkou, zasloužilou majitelkou několika, většinou čtyř až pěti koček: i ona zastává obecně rozšířený názor, že sleze sama. Až pochopí, že musí zadkem dolů a né hlavou. Volá kámoš zoolog, co že jsem to v noci chtěla. Vyslýchá mě, jak dlouho tam je, kde je, jak vysoko, jak je stará. Když zjišťuje, že tam teoreticky může být už od předchozí noci, tedy víc než 30 hodin, doporučuje něco podniknout nejpozději odpoledne. Tak až přijde syn z práce, bude zásah. Chystám mističku s víčkem a kousky masa, a chystám i plán B, kdyby se vysypala: druhou mističku s kousky masa. Chystám pelíškotašku, deku, celtu. Dál gůglím a prolejzám anglické FAQ, co dělat a jak to dělat: všude doporučují dát kočce 24 hodin na slezení vlastními silami a pak volat pomoc.

Ve tři kočka na té tenké větvi leží, opírá se o tři větvičky o průměru asi 1 cm, nemňouká a vypadá velmi rezignovaně. Volám synovi, aby přijel okamžitě. Přijede ve čtyři a než stačím slézt ze schodů s vybavením, ke kterému jsem přidala mobil a číslo na hasiče, má u stromu přistavený čtyřmetrový žebřík a je vylezlý metr nad něj. Říkám mu neblbni, jsou to k ní ještě tři metry, ale leze dál, že si jí sundá sám - asi mu nedělali dobře na pleť ty řeči o hysterickém mňoukání bezmocně lítající kočky a sestřelování stříkačkou. Leze bez jištění a dost s potížema a to zas nedělá moc dobře mě. Na poslední chvíli mu podávám pelíškotašku, až poleze dolů, bude zcela nepochybně potřebovat obě ruce. Usoudím, že přinejhorším zavolám ty hasiče, aby je sundali oba, to už bude riziko motorové pily a stříkačky nulové. Přeje si fotku, takže několikrát cvaknu něco, co pak vypadá jako změť různě silných černých čar. Skoro ztrácím nervy, ale pak je u ní a ona konečně leze po větvi k němu. Hurá, mám chuť zazpívat jako Shaun: Cat is in the bag. Dolů je to možná trošku horší, ale naštěstí kočka nejeví známky toho, že by chtěla vyskakovat tou dírou, co tam má pro hlavu. Podává mě jí na žebřík, je hodná, ale dole chce okamžitě zdrhat kamsi do pryč a přesvědčí ji teprv mistička s plánem A, kterou doslova zhltá (plán B zůstal bohužel v ledničce). Pak se nechá znovu strčit do pelechu a odnést domů.

Dva dny poté se rozhoduju napsat tento článek – pro všechny zoufale hledající, kteří půjdou po téhle cestě po nás.

 

Kočka na stromě FAQ

Zdroje:
Canopy Cat Rescue
Cat in a Tree Rescue
Rescue My Cat

Není pravda, že každá kočka, která na strom vyleze, umí i slézt (jak si myslí například policie v Litvínově). Dolů to jde hůř a kočka musí přijít na způsob, jak to zvládnout, musí pochopit, že hlavou dolů to nejde. Ideálně by to každé zvíře měla naučit jeho máma.

Mám kočku na stromě a nevím, jestli pomoc potřebuje
Ne každá kočka na stromě pomoc potřebuje. Některé kočky si neví rady, ale po uklidnění slezou samy. Když je kočka na stromě několik hodin, není důvod k panice, možná to zvládne. Pokud zůstala na stromě přes noc, může být čas uvažovat o nějaké pomoci, majitel by měl svou kočku znát a vědět nejlíp. Pokud je kočka zraněná, sháníme pomoc okamžitě. Pokud má zastřižené drápy (tak, že nejsou funkční), pokud je zvyklá být pouze v bytě nebo pokud je to kotě uvažujeme o pomoci dřív (americké metodiky říkají i v takovém případě okamžitě). Pomoc voláme, pokud zvíře delší dobu mňouká a je na stromě 24 hodin. Nečekáme déle než dva dny.
Takhle zní mňoukání uvízlých koček:
Aurora
Curtis Kitty
Cloudy
Pete
Ash
Damien

Jak moc se o ní mám bát?
Byly zachráněny i kočky, které byly na stromě 8-9 dní, nejdelší známá doba je dva týdny. Ale v těchto případech pršelo, protože po dvou týdnech by byla určitě dehydrovaná. Je pravda, že kočka nemusí tolik pít, její metabolismus je přizpůsoben k získávání vody z potravy. Ale ani tu na stromě samozřejmě nemá. Pokud bude na stromě dlouho, zeslábne a může spadnout. Kočky jsou známé svým přežitím pádů i z velkých výšek, přežívají i pád z výšky 30 metrů. Únava záleží taky na místě, kde je. Kočka ležící ve velké rozsoše vydrží déle, kočka balancující na tenké větvi bude vyčerpaná dřív. Pokud je na stromě delší dobu a přestala mňoukat, je to známka silného vyčerpání.

Kde sehnat pomoc
(Toto jsou moje osobní názory, přeberte si to.)
V našich podmínkách podobné zásahy provádějí hasičské sbory. Většinou je taková pomoc bezplatná. Ale jsou i jiné možnosti.

1. Udělej si sám
Po zkušenostech a shlédnutí desítek videí z různých zásahů vidím jako ideální řešení si pro kočku vylézt vlastní silou. Má to tu výhodu, že vás zná a velmi pravděpodobně vám půjde sama naproti. Pokud to bude dělat cizí člověk a bude to dělat špatně, kočka ho může vyhodnotit jako nebezpečí a utéct na rizikovější místo.
Žebřík si můžete půjčit nebo pronajmout, žebříky 10-12 metrů takto stojí pár stovek. Pronájem výškové plošiny s obsluhou s dosahem 16 metrů stojí za hodinu okolo pětistovky (28 metrů kolem 900 Kč.-). I při zásahu svépomocí si připravte předem něco, co má vaše kočka nejraději a na co jí přilákáte k sobě (malé kousky syrového masa, malé kousky šunky, malé kousky ryby, ne granule a jiné suché věci). I když to nebudete potřebovat při sundávání, výborně jí to zklidní po celé akci. Musíte taky připravit něco, v čem snesete kočku bezpečně dolů. Pevný box je většinou nevhodný, bývají příliš velké a těžké, ale pokud máte menší lehčí box a nebudete se s ním muset proplétat mezi větvemi, asi se dá použít také. Přepravní věc musí být úplně uzavíratelná, aby ještě stále vyděšená kočka nemohla při snášení dolů vyskočit, musí být dostatečně pevná a pokud polezete po žebříku z větších výšek, doporučuju volné ruce, takže nějaký popruh přes rameno. Pokud máte plošinu, můžete použít i těžší a větší box.

2. Arborista
Jako druhou možnost bych se snažila najít arboristu (člověk, který leze po stromech a má na to profi vybavení i zkušenosti), ale takového, který má rád kočky a má s nimi zkušenosti. Hodinová sazba bude okolo 350-450, cena za celý zásah bude začínat někde na 1 200.-. Počítejte, že pravděpodobně bude i něco za dopravu. Arboristovi řekněte jméno kočky, popište její povahu, nachystejte pamlsky na přilákání a věc na přepravu kočky, měla by se na ni dát přicvaknout karabina. Pokud neseženete člověka, který umí s kočkama zacházet, pusťte mu předem aspoň dvě nebo tři videa frajerů Toma a Shauna z Canopy Cat Rescue, aby se podíval, co funguje.
Pokud vím, tak kočku už jeden český arborista úspěšně sundal, bylo to letos v Ostravici a jmenuje se Jindřich Š. Aktualizace 24.9.: Firma Datel z Vrchlabí má službu v nabídce.
Až se nějaký český arborista specializuje a pořídí si vybavení a zkušenosti jako mají ti američtí profíci, tak to bude nejlepší volba, pro zvířata na extrémních místech jediná.
Seznam arboristů z celé ČR

3. Záchranné stanice
Ty jsou primárně pro divoká zvířata, ale zkusit to můžete. Pracují tam lidé, kteří mají zvířata rádi a umí s nimi zacházet, často ale nemají vybavení a zkušenosti pro lezení na stromy.
Seznam záchranných stanic v celé ČR

4. Hasiči
Většinou jsou zásahy úspěšné (potlesk pro Třebechovice), ale jindy může váš mazlíček dopadnout podobně jako ta ruská nebo turecká kočka. Může vás utěšit to, že aspoň dají pod strom plachtu, i když zůstává otázka, jak to vlastně nakonec dopadne. Je to sázka do loterie, ale pokud budete mít štěstí na někoho, kdo má rád kočky nebo se z vás stane skvělý diplomat, nejspíš to dopadne dobře.
Hasičům přesně popište místo, kde kočka je, v jaké výšce, kolik je tam větví, kam se dostanou s autem. Je to jen můj nejasný dojem, ale pro své zvíře bych dala přednost hasičům dobrovolným. Poproste je, aby přijeli bez sirén a majáků, protože na pěti minutách vůbec nezáleží a vaše kočka je nervák. I když normálně není - jakmile se přiženou tři kvílející a blikající auta přímo pod strom, tak už zaručeně bude. Připravte jim pamlsky a přepravku a po příjezdu poproste velitele zásahu, aby zásah prováděl někdo, kdo má s kočkama zkušenosti.
Pokud nikdo takový není, zapojte veškeré své diplomatické zkušenosti, vysvětlete jim, že velmi dobře chápete, že jsou vlastně technici a toto je pro ně nestandardní věc a že jim to chcete zefektivnit a zjednodušit: Kočka velmi dobře ví, že má problém. Když se k ní někdo v takové situaci přibližuje, reaguje jedním ze dvou způsobů: chápe ho jako řešení a pomoc a jde k němu sama anebo ho vyhodnotí  jako hrozbu a uteče od něho pryč, často na méně přístupné a daleko rizikovější místo. O tom, co kočka udělá, rozhoduje chování zachránce, také celková situace v okolí a povaha kočky. Samozřejmě je nejefektivnější dosáhnout toho, že kočka sama aktivně postupuje směrem k zachránci a to je často možné ovlivnit. Na dosažení tohoto cíle je potřeba dodržovat několik zásad. Je to ověřený způsob a ve většině případů funguje (viz videa kanálů Canopy Cat Rescue, Patrick Brandt). Kočku je potřeba udržovat v klidu, už tak je vystresovaná dost. Okolí by mělo být pokud možno co nejtišší a bez rušivých vlivů. Žebříky se doporučuje přistavovat pomalu, pokud možno bez otřesů a hlasitých zvuků. Zachránce by neměl komunikovat s lidmi stojícími dole výkřiky, kočka si může myslet, že křičí na ni, vylekat se a utéct. Totéž platí i pro dolní zachránce i okolostojící. Postarejte se o to, aby někdo posílal kolemjdoucí se psy pryč, zejména s těmi štěkajícími. Poproste zachránce, aby na kočku volal jménem nebo slovem, na které slyší a aby se s ní bavil klidným, tichým, konejšivým tónem, podobně jako s malým dítětem. Na slovech nezáleží, může jí po číslech odvykládat čtvrtletní účetní uzávěrku nebo něžně říkat Pojď se mnou na pivo. Komunikace probíhá gesty, chováním, zvuky, tónem řeči - pokud na vás člověk co neumí česky něco zařve a napřáhne pěst, je takové sdělení také zcela jasné. Ideální je, pokud mu kočka odpovídá mňoukáním. Jestliže je kočka mimo dosah, často funguje přilákání jídlem, vyžaduje to ale klid a trpělivost. Pokud je přemluvíte, pusťte jim Shauna a Toma s argumentem, že zachraňují stovky koček každý rok a jejich způsob opravdu funguje.
Jak přilákat kočku jídlem: Jinx
Jak navázat kontakt: Milo
Jak přilákat kočku bez žrádla: Lola
Jako poděkování vděčného majitele za úspěšný zásah se hodí basa piv.
Pokud se vám nic z toho nepodaří, hoši se přiřítí se sirénou, nasadí pravou chlapáckou sílu s výkřiky „Jdi po ní, je tvoje“ a nahodí motorovou pilu, poručte to bohu a jděte si dát několik panáků domácí šedesátky. Koneckonců je velká pravděpodobnost, že vy i vaše zvíře přežijete. A možná se vám po čase i vrátí domů.

Pozemní podpora
Zajistěte v každém případě. Co největší plachta nebo síť pod místem potenciálního dopadu. V nouzi stačí i deka nebo prostěradlo. Pokud je kočka vysoko, musí ji držet podpora pevně a měla by být co největší.

Po záchraně
Největším rizikem je dehydratace, která může mít zdravotní následky (poškození ledvin, zadržení stolice, infekce močových cest). Jakmile je ze stromu, dejte jí okamžitě přebytek čerstvé vody. Ihned jí můžete dát i nějaké jídlo, s výjimkou granulí a suché potravy, která by dehydrataci zvýšila. Dehydrataci zjistíme takto: jemně vytáhneme kůži za krkem, pokud dehydrovaná není, kůže okamžitě spadne zpět. U kočky dehydrované zůstane kůže vteřinu nebo dvě vytažená. I když chodí ven, necháme ji po záchraně uvnitř, přinejmenším několik hodin.

Důvody, proč po záchraně k veterináři
zranění
letargie nebo dezorientace trvající 12 hodin po záchraně
nežere a nepije 12 hodin po záchraně
je dehydrovaná 24 hodin po záchraně (kožní test výše)
má známky infekce nebo zablokování močových cest
nekadila 48 hodin po záchraně

Moje závěrečná idea
Byla to velmi zajímavá a poučná zkušenost, ale na druhé straně o opakování zas tak moc nestojíme. Rozhodla jsem se proto dát kočce školení a pokusit se jí to naučit. Normálně kotě učí lézt po stromech kočičí máma. U uvízlých koček tento proces neproběhl v pořádku nebo vůbec. Zkusíme to nasimulovat – budu jí držet za kůži na krku a tahat po kmeni dolů, aby se to naučila. Samozřejmě až tak za 1-2 týdny. Uvidíme.

Takže všem majitelům hodně štěstí a Cat in the bag beze stresu.

 

Kočičí příběhy

Ten lepší ruský způsob

Američtí profíci
Hiccup a Shaun (kotě úplně nahoře)
Powder a Patrick (nekonečná trpělivost)
Molly (budete se bát)
Habibi a Patrick (úplně nahoře a komunikuje jen s majiteli)
Stanley a Tom (náročné a originální)
Miel a Patrick (velmi tenká větev)

Zajímavé české příběhy
Kessie z Ostravice (8 dní)
Teplice nad Metují
Libčice
Libčice 2
Bílovice nad Svitavou
Nová Ves
Chýnov
Kyjovice
Hradec Králové
Litvínov
Litvínov 2
Kfely (5 dní)
Někde u České Lípy
Někde

Další české příběhy
Most
Zlín Kostelec
Plzeň
Brumov-Bylnice
Hejnice
Žďár nad Sázavou
Rokytnice
Kutná Hora
Ostrava
Lidečko
Kohoutov
Kryry
Jablonec

Bonus na závěr: Hasičská prča


[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět Informační e-mail Vytisknout článek


Jména rostlin zadávejte v uvozovkách.






Kočka na stromě

Kočka na stromě

Mám kočku na stromě, mňouká a nechce slézt. Co mám dělat? Kdo mi pomůže?

Příběh a odpovědi.


Tento web používá redakční systém phpRS.