Karanténa koronáč - 8. a 9. den

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Rostlina pro tento den - karanténa koronáč, Vydáno dne: 24. 03. 2020

Zázvor, zákeřný Ir a dvakrát Šídlo.

Nedávám to, ode dneška bude jeden článek za dva dny.zázvor pravý Zingiber officinale

Léčivé účinky podle Herbáře léčivých rostlin
Vnitřní použití vychází z Ajurvédy, je vhodný na poruchy trávení, zažívací problémy, povzbuzuje metabolismus. Na sklenici na špičku kulatého nože mletého, cedíme. Kontraindikace vředy trávícího ústrojí, kolitida, Crohnova choroba, těhotenství, kojení, nižší dětský věk.
Zevně horké obklady při ztuhnutí a bolestech, po vychladnutí přikládáme hned druhý obklad. 1 čajová lžička mletého na sklenici vody.

Léčivé účinky podle pfaf
Kořen zázvoru se široce používá ve východní bylinné léčbě - v Ayurvédě je znám jako univerzální medicína a je součástí asi poloviny všech předpisů v ajurvédské a čínské medicíně. Kořen je bohatý na těkavé oleje, gingeroly a shogaoly. Shogaoly se tvoří pouze tehdy, když se kořen usuší, je to látka vznikající rozkladem gingerolů. Jsou dvakrát štiplavější než gingeroly, a proto se sušený kořen obvykle používá jiným způsobem než čerstvý. Zázvor je sladká, štiplavá aromatická zahřívací bylina, která je expektorantní; zvyšuje pocení; zlepšuje trávení a funkci jater; potlačuje nevolnost, zvracení a kašel; stimuluje krevní oběh; uvolňuje křeče a zmírňuje bolest. Vnitřně se kořen používá při léčbě všech forem nevolnosti, včetně ranní a cestovní nemoci (kinetózy). Používá se k léčbě poruch trávení, koliky, břišní zimnice, nachlazení, kašle, chřipky a při problémech periferního oběhu. Zevně se kořen používá k léčbě křečových bolestí, revmatismu, lumbaga (houser, ústřel), menstruačních křečí a podvrtnutí.

 

jabloň domácí, pupeny
pivoňka křovitá, pupeny
borovice lesní, pupeny
topol osika, pupeny
třešeň ptačí, pupeny
jabloň domácí pivoňka křovitá borovice lesní topol osika třešeň ptačí
pupeny třešně ptačí
hrušeň obecná, pupeny
dubové pupeny
pupeny dubu
dub letní, pupeny
třešeň ptačí hrušeň obecná dub letní dub letní dub letní

 

Můj koronavirový deníčku, 8. a 9. den

Podle vysílání rádia Trikolóra (nenechte se odradit, ze začátku je to hodně ukecané) ve kterém hovoří nemocný s těžkým průběhem koronaviru, máme u nás dva typy a ten irský je přesně ten hnusný s křečema. Ten zázvor tu máme proto, kdyby někdo z nás nedejbože skončil s tímhle zákeřným Irem v posteli. Dovoluji si připomenout, že zázvor je v půlce receptů čínské medicíny a taky že půlka číňanů nějaký přípravek čínské medicíny používala - to je odhadem, jako důkaz mám jen studii s 51 pacienty, kde se to vědecky ověřeně praví. Mám i studii s nejčastěji používanými léčivými druhy čínské medicíny na koronáč, ale bohužel, pro nás nic zásadního a tak si to schovám na později. Vzdělávám se v molekulární genetice (časem dostanete článek). Šídlo se v už ne tak Šťastném pondělí naváží do komoušů, ale když si člověk uvědomí blábolení zodpovědných, zavřené hranice, fronty na toaletní papír, nedostupnost různých druhů zboží a úředního šimla házícího klacky pod nohy snaze zdola – tak zas tak úplně od věci to není, i když příčiny a třídní nepřítel se liší. Poslední dva dny se mi docela zalíbil ten Hamáček, ale Seznam mi otevřel oči. V krátkém sledu za sebou prdly nebo odcházejí tři žárovky a už nemám náhradní. Freneticky si mejeme ruce a stále nemáme roušky, chodíme v šátku. Říkám si, za jak dlouho začne být chození v tom s netopýrama nebezpečné. Od té doby, co jsem se i já napakovala z dotací mám tričko Chraňte netopýry - to bude několik příštích let totálně společensky nepřijatelné. V pátek konečně pošta přinesla poslední papírovou přihlášku na Dálkový kurz Výživa rostlin a tak jsem ji dala do karantény. Začala jsem provozovat zenové cvičení - snažím se pokaždé si uvědomit, že jsem si sáhla na ksicht. Příležitostně provozuju i jiná koronavirová cvičení, ale o těch zas někdy jindy.

Pusťte si něco pěkného, třeba Pejci se koušou. Nebo z mých oblíbených, jiný pes, něco úplně jiného a ještě něco úplně jiného.