Karanténa koronáč - rostlina pro 1. den

Autor: Mgr. Ivana Paukertová <ivana@paukertova.cz>, Téma: Rostlina pro tento den - karanténa koronáč, Vydáno dne: 16. 03. 2020

Tak máme po žížalkách.

Protože nyní všichni budeme sedět spoustu času doma, rozhodla jsem se vydávat každý den krátký článek o jedné rostlině. Budou to nejen rostliny jedlé, léčivé, ale i ostatní včetně pěstovaných. Budou to někdy ty, které právě kvetou nebo se dají sbírat, ale ne vždy – nerada bych se omezovala v rozletu a kdoví jak dlouho se to celé protáhne. Často vám také nabídnu recept nebo nějakou jinou aktivitu pro zahnání nudy.lípa srdčitá Tilia cordata

Lípa je jedna z nejznámějších léčivých rostlin, používá se při nachlazení. Méně známé jsou žlučopudné a protikřečové účinky jejího květu a účinek na snížení krevního tlaku. Lipový pyl je alergenní, je hodnocen jako málo významný alergen, přesto se však nedoporučují inhalace lipového květu.

Jedlé je toho ovšem daleko více než květy. Na jaře to začíná pupeny, které mají nasládlou chuť a jsou poněkud slizovité. Mladé listy přidáváme do salátů, staré listy se v dobách nedostatku sušily, mlely na prášek a přidávaly k mouce. Jedlá jsou poupata, květy můžeme použít na ochucení mléka a plody se praží na výrobu kávy anebo i čokolády. Lipovými květy, i sušenými, se dá ochutit mléko a něco uvařit, třeba krupičnou kaši nebo pudink.

Lipové lýko se používalo jako provaz na vázání vinné révy, na výrobu oblečení, košíků, rohoží, papíru a dalších výrobků. Třeba střevíců a kabel, jako měl už Přemysl Oráč.

Dříve bylo zvykem zasadit při narození nejstaršího dítěte lípu. I při narození bratra mé matky zasadili na zahradu dědeček s babičkou lípu - ještě si ji pamatuju.

Dřevo se používá v řezbářství a na výrobu nábytku. Jako svaté dřevo (lignum sanctum) slouží tradičně i na výrobu oltářů. Dřevěné uhlí z lípy se používá na kreslení.

Jeden lipový květ má až 7 mg nektaru a včela ho cítí na 3 kilometry. Za květu ale strom bzučí nejen včelami, má ho v oblibě kolem 70 druhů hmyzu.

Naše nejstarší lípy - Klokočovská, pod kterou podle pověstí odpočíval v roce 1370 Karel IV. při cestě k léčivému prameni a rozpadlá lípa Bzenecká, do které bylo koncem 19. století naléváno každoročně 100 kg oleje, aby zůstala svěží – patří k příbuznému druhu, lípě velkolisté.

Nejstarší lípou srdčitou u nás je podle všeho lípa ve Staré Lysé, pod kterou podle pověstí tábořil s vojskem husitský hejtman Prokop Holý, když táhl k Lipanům. Původně stávala na hrázi Starolyského rybníka, který byl roku 1850 vysušen a postupem času se lípa dostala do středu obce. Na lípě byly vyvěšovány vyhlášky o mobilizaci a pod ní se loučili se svými blízkými naverbovaní rekruti.

Ochutnávky:
26. pupeny
25. usínací čaj s lípou
23. usínací čaj s lípou
21. lipové kafe a lipová poupata
20 lipové kafe
19. lipové kafe
17. lipové kafe
15. lipové kafe
14. lipové kafe
11. zelené plody
7. semena jitrocelu v lipovém mléce

Recept: Jarní salát s lípou a divokou brokolicí

Aktivity: Při cestě do práce nebo do obchodu anebo na procházce (na procházku můžete, ale sami) ochutnejte pupeny lípy a pošlete mi mail, jak vám chutnaly. Chuť obodujte podle mé klasické stupnice na ochutnávkách: 5 je nejlepší, 1 nejhorší. Můžete si i stáhnout a zahrát moje pexeso

Tento článek je věnován soukromé laboratoři, která  prokázala dva případy koronaviru a vyvinula test na jeho detekci, která nese stejné jméno jako je vědecké jméno lípy – Tilia – a které oficiální místa prokazují poněkud podivný vděk.

P.S. Škoda, že nežijem na Tchajwanu.

lípa srdčitá